"> اصول متریالسازی حرفه ای در vray | مخصوص حرفه ای ها | مکس آموز
 
مکس آموز

اصول متریالسازی حرفه ای در vray | مخصوص حرفه ای ها

اگر با اصول متریالسازی حرفه ای در vray  آشنا نیستید و  از کیفیت پایین رندرهای خود رنج می برید،حتماً این مقاله را تا پایان بخوانید!!!.بدون شک مهمترین بخش طراحی و شبیه سازی های سه بعدی،مبحث متریالسازی است.به گونه ای که این بخش،سایر مراحل را تحت تاثیر قرار می دهد.اگر چنانچه مدلینگ و نورپردازی قدرتمندی انجام شده باشد اما اصول متریالسازی حرفه ای در vray را دعایت نکرده باشید ،نمی توانید انتظار خروجی مناسبی را داشته باشید.

نکات مهم در رعایت ساخت متریال حرفه ای:

۱- استفاده از تکستچر های با رزولوشن بالا در vray:

یکی از تفاوت های طراحان حرفه ای نسبت به سایرین،اهمیت قائل شدن آنان برای تکستچرهای مورد استفاده در متریالسازی است.کمتر می توان طراح حرفه ای را یافت که از تکستچر های آماده و با رزولوشن پایین استفاده کند.معمولاً این چنین افراد،با تسلط بر روش های ایجاد تکستچر،نیاز های پروژه هایشان را خود  تولید می کنند و از مپ های منحصر به فرد استفاده می کنند.

۲- استفاده از تمامی ظرفیت های  vray :

خیلی مهم است که هنگام کار با پلاگینی مانند vray بر بخش های مختلف آن تسلط داشته باشیم تا متریال ای عینی و رئال خلق کنیم.باید توجه داشت که ویژگی های یک متریال خوب،تنها به رفلکت و بامپ و اسپیکیولا خلاصه نمی شود.بیشتر طراحان نیمه حرفه ای تنها از همین خواص برای متریالسازی استفاده می کنند.بعنوان مثال استفاده از مپ falloff که کمتر مورد توجه افراد نیمه حرفه ای در متریالسازی حرفه ای می باشد در شبیه سازی واقعی خیلی از متریال های دنیای خارج کاربرد دارد.

۳- آشنایی با خواص مواد مختلف بصورت دقیق برای متریالسازی حرفه ای در vray

یکی از مواردی که درمتریالسازی حرفه ای می تواند کمک کار ما باشد آشنای با خواص مواد مختلف است.بدون شک خواص گیاهان با فلزات متفاوت است و رعایت همین تفاوت هاست که شما را به خلق یک صحنه کاملاً رئال بوسیله امکانات vray موفق می دارد.وقتی به رندرهای خیلی از طراحان نیمه حرفه ای نگاهی عمیق بیندازیم متوجه عدم رعایت این تفاوت ها خواهیم بود و گاهی شاید نتوان بین متریال موادی همچون فلزات و گیاهان، تفاوتی را پیدا نمود. یکی از بهترین منابع در معرفی خواص فیزیکی مواد مختلف وب سایت  refractiveindex.info   می باشد که ویژگی ها و خواص مواد مختلف را ارائه نموده و می تواند منبع بی نظیری برای خلق متریال های واقع گرایانه باشد.

۴- تمرین و تکرار زیاد

بدون شک تمرین،تکرا و ممارست جدی ترین گام برای حرفه ای شدن در هر زمینه ای می باشد.یکی از آفت های افرادی که با vray کار می کنند این است که سعی دارند از متریال های اماده استفاده کنند، که از کیفیت بالایی نیز برخوردارند و زحمت درگیر شدن با امکانات فوق العلاده vray را بر خود متحمل نمی شوند .قطعاً بدون تمرین و تکرار نمی توان بر این پلاگین قدرتمند مسلط شد و همواره به استفاده از شیدرهای اماده وابسته خواهند بود.

۵- داشتن نقشه راه در متریالسازی حرفه ای در vray

اگر در شروع متریالسازی حرفه ای ندانیم چه چیزی می خواهیم خلق کنیم و در مسیر متریالسازی حرفه ای از کدامیک از ابزار های vray استفاده کنیم،قطعاً سردرگم مانده و شبیه سازی متریال های مختلف برای ما نا ممکن خواهد بود.لازم است بدانیم متریالی که می خواهیم بسازیم از ساختاری ساده تشکیل شده است یا پیچیده.برای ساخت متریال ساده از چه ابزاری باید استفاده کرد؟  ابزار های شبیه سازی متریال های پیچیده کدامیک از ابزار های vray می باشد؟  هرکدام از مپ ها و متریال های vray مناسب چه کاری می باشد؟ از هر کدام از این ابزارها در چه زمینه ای باید استفاده کرد؟

بعنوان مثال تصویر زیر می تواند نقشه راه مناسبی در هنگام متریالسازی حرفه ای در vray باشد.

متریالسازی حرفه ای

متریالسازی حرفه ای

بعنوان مثال در خلق متریال هایی با ماهیت ساده متریال vray mtl می تواند کافی باشد و در صورت نیاز از عناصر ترکیبی مانندfalloff، mix و vray dirt استفاده کرد.اما در خلق متریال های پیچیده vray mtl شاید نتواند شما را به هدف مطلوب برساند.اینجا می توان از متریالی همچون vray blend mtl که مخصوص ترکیب چندین متریال می باشد استفاده نمود.

۶- کمی دانش فتوشاپ هم لازم است

با توجه به اینکه همیشه امکان تهیه تکستچر های با کیفیت از وب سایت های مخصوص این کار فراهم نیست،بهتر است در این زمینه خودکفا شویم.برای ارائه کار های خلاقانه تر نیازمند دانش فتوشاپ خواهیم بود و می توان مپ های شخصی سازی شده را وارد پروسه متریالسازی حرفه ای کرد.اگر خیلی به کار با برنامه فتوشاپ علاقه ای ندارید لااقل برخی مفاهیم کلیدی که به تکسچر سازی و مدیریت رنگ و نور تصاویر می پردازد می تواند شما را در مسیر متریالسازی حرفه ای قدرتمند سازد.

این مقاله رو شما تکمیل کنید…

مکس آموز در بخش زیرین ،نمونه هایی از روال ساخت متریال حرفه های را برای استفاده علاقه مندان به دنیای شبیه سازی واقع گرایانه آمده نموده که تقدیم حضور شما خوبان می گردد.

اگه چنانچه نظری دارید که به بهبود این مقاله کمک می کنه در قسمت درج دیدگاه ها آن را وارد کنید تا پس از بررسی توسط کارشناسان مکس آموز در متن مقاله وارد گردد.

فهرست دوره های متریالسازی حرفه ای

امیدوارم تا اینجای کار از دوره های ما خوشتون اومده باشه.

این دوره به تدریج کامل می گردد و جدیدترین پژوهش های گروه مکس آموز در زمینه متریالسازی حرفه ای در این مقاله بارگزاری خواهند شد.

هر گونه سئوال یا درخواستی را از قسمت درج دیدگاههای پایین همین مقاله با ما مطرح کنید.

طاها

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها