مکس آموز

قرار دادن متن کپی رایت روی تصاویر در فتوشاپ

با ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ قادر خواهید بود تا به صورت آنلاین از اثر هنری خود محافظت کرده و  از کپی شدن  آن در سایر وب سایت ها  سود ببرید.بارگذاری تصاویر در وب راهی آسان برای به اشتراک گذاشتن عکس های  در سراسر جهان است. همچنین به راحتی می توان آن عکس ها را بدون مجوز به سرقت برد یا از آنها استفاده کرد( کاری که در دنیای وب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد). اضافه کردن اطلاعات مخاطب و حق نسخه برداری قبل از آپلود تصاویر باعث می شود تا افراد بدانند که تصویر شما دارای حق چاپ است و  امکانی برای تماس با شما ارائه  می دهد.پس اگه قصد دارید یاد بگیرید تا با نحوه ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ آشنا بشید با ما در همراه بمانید

در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که افزودن اطلاعات تماس و حق چاپ در فتوشاپ چقدر آسان است. ما با اضافه کردن اطلاعات به یک فایل و ذخیره آن به عنوان یک الگوی قابل استفاده مجدد کار را شروع کرده و سپس منبه شما نشان خواهیم داد كه چگونه آن الگوی را هم در یك تصویر واحد و هم به چندین تصویر بطور یکسان اعمال كنید! بیایید شروع کنیم!

در صورتیکه با فتوشاپ آشنا نیستید می تونم به جرات بگم از طریق آموزش جامع فتوشاپ ، یکی از بهترین های ایران در زمینه فتوشاپ بشید.

 

کپی-رایت
درج متن کپی رایت در تصاویر با فتوشاپ

ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

مرحله ۱: ایجاد یک سند جدید Photoshop

برای ایجاد الگو ، تمام آنچه ما نیاز داریم یک سند فتوشاپ خالی است. از منوی File در نوار منو بروید و گزینه new را انتخاب کنید. ایجاد یک سند جدید در فتوشاپ با کلید های ترکیبی ctrl+n نیز ممکن می باشد.

نحوه کنترل از راه دور کامپیوتر | ورود به کامپیوتر از راه دور
درج متن کپی رایت در تصاویر با فتوشاپ
درج متن کپی رایت در تصاویر با فتوشاپ

مرحله ۲: کادر گفتگوی File Info را باز کنید

برای افزودن جزئیات مخاطب و حق چاپ ، از کادر گفتگوی اطلاعات فتوشاپ از File Info استفاده می کنیم.  برای ظاهر کردن کادر مربوطه در کانواس فتوشاپ ، با رفتن به منوی File و انتخاب File Info ، آن را باز می کنیم. می توان برای باز کردن کادر محاوره ای تنظیم حق کپی رایت از کلید های ترکیبی  ctrl+shift+alt+I استفاده کرد.

 

مرحله ۳: دسته اصلی را انتخاب کنید

وارد کردن اطلاعات حق چاپ خود را شروع کنید. در کادر گفتگوی File Info ، اطمینان حاصل کنید که دسته basic در سمت چپ انتخاب شده است:

 

مرحله ۴: جزئیات حق چاپ خود را وارد کنید

۱- سپس نام خود را در قسمت نویسنده وارد کنید: مطابق اعداد ۱ و ۲ در تصویر زیر

 

۲- به  بخش ویژگیهای کپی رایت بروید ( کمی پایین تر از همین کادر) و وضعیت حق چاپ را به کپی رایت تغییر دهید: (بالای عدد ۳ در تصویر زیر)

و سپس اطلاعات مربوط به حق چاپ را در جعبه اعلامیه حق چاپ وارد کنید. در بیشتر موارد ، تنها آنچه شما نیاز دارید ، نماد حق چاپ ، سال و نام شما است.

 

درج-متن-کپی-رایت-در-تصاویر-با-فتوشاپ
ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

 

نحوه تایپ و درج نماد حق چاپ

برای وارد کردن نماد حق چاپ در رایانه های ویندوز ،  در کادر copyright notice  کلیک کنید تا نشان گر تایپ ظاهر شده و پس از آن با فشردن و نگه داشتن کلید Alt ازروی صفحه کلید و تایپ عدد ۰۱۶۹ علامت کپی رایت در فیلد مربوطه ظاهر می گردد.( همانند عدد ۳ در تصویر بالا)
در سیستم های رایانه ای با سیستم عامل مکینتاش از کلید های ترکیبی  Option+ G استفاده کنید.

در آخر ، آدرس وب سایت خود را در کادر URL اطلاعات کپی رایت وارد کنید. برای باز کردن URL در مرورگر وب خود ، روی دکمه فلش در سمت راست کادر کلیک کنید و مطمئن شوید که آن را به درستی وارد کرده اید:( همانند اعداد ۴ و ۵ در تصویر بالا)

 

پس از اتمام ، فقط باید جزئیات نویسنده و حق چاپ را پر کنید. قسمت های دیگر مانند عنوان سند ، توضیحات و کلمات کلیدی برای هر تصویر خاص هستند ، بنابراین نباید هیچ یک از این اطلاعات را در قالب قرار داد:

 

مرحله ۵: URL وب سایت خود را کپی کنید

تا این مرحله توانستیم اطلاعات حق چاپ را اضافه کنیم، اکنون اطلاعات تماس را اضافه می کنیم. اما قبل از انجام این کار ، URL وب سایت خود را در کادر URL اطلاعات کپی رایت انتخاب کنید ، و سپس با کلید ترکیبی ctrl + c یک کپی از آن تهیه کنید .

راهنمای جامع کاهش حجم پروژه ها و افزایش سرعت رندر در تری دی مکس

 

درج-متن-کپی-رایت-در-تصاویر-با-فتوشاپ1
ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

مرحله ۶: به ویژگی های IPTC تغییر دهید

برای وارد کردن مشخصات مخاطب خود ، دسته IPTC را در سمت چپ کادر گفتگوی File Info انتخاب کنید: سه گزینه پایین تر از basic قرار دارد.

مرحله ۷: URL وب سایت خود را در کادر  مخصوص وب سایت  قرار دهید

برای افزودن URL وب سایت خود به عنوان بخشی از اطلاعات تماس خود ، URL را در قسمت وب سایت (ها) قرار دهید:( مطابق عدد ۵ در تصویر بالا)

 

مرحله ۸: در صورت لزوم جزئیات تماس اضافی را وارد کنید

نام خود را در قسمت Creator  وارد کرده و آدرس وب سایت خود را در آخرین کادر یعنی کادر website  وارد نمایید. همچنین می توانید اطلاعات تماس دیگری نیز از جمله آدرس خانه یا محل کار ، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را اضافه کنید.

 

مرحله ۹: اطلاعات را به عنوان الگو ذخیره کنید

اکنون که اطلاعات مخاطب و حق چاپ و آدرس ایمیل و وب سایت خود  را اضافه کردیم ، می توانیم آن را به عنوان یک الگو تبدیل کرده و آن را ذخیره کنیم. خاصیت اخذ الگو این است که برای مراتب بعدی لازم نیست تمامی این مراحل را طی کنید و تنه کافی است تا الگوی اخذ شذه را در جایی مناسب ذخیره نموده و برای تصاویر بعدی آن را فراخوانی کنیم. برای تهیه قالب یا الگو ،  بر روی گزینه Template در پایین کلیک کنید. سپس از لیست کشویی گزینه Export را انتخاب و محل ذخیره سازی الگو را در جای مناسبی از رایانه خود مشخص نمایید.

 

نکته :  برای استفاده از قالب تهیه شده کافی است در جعبه محاوره File Info ، دوباره بر روی گزینه Template کلیک کنید و الگوی جدید خود را فراخوانی کنید تا تمامی اطلاعات در تصویر شما مورد استفاده قرار گیرد.

درج-متن-کپی-رایت-در-تصاویر-با-فتوشاپ
ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

 

نحوه اعمال قالب های تهیه شده از حق چاپ در یک تصویر

با رفتن به منوی File و انتخاب File Info ، آن را باز می کنیم و پس از آن  گزینه Import را انتخاب کنید.
قبل از استفاده از الگوی ، فتوشاپ کادر کیفیت وارد کردن اطلاعات را باز می کند و از شما می خواهد با اطلاعاتی که قبلاً در ویژگی های پرونده درج شده است انجام دهید. و سه گزینه برای انتخاب وجود دارد:

  1. پاک کردن ویژگی های موجود و جایگزینی با ویژگی های قالب:  در این الگو ، کلیه ویژگی های موجود ، از جمله ویژگی های خاص برای تصویر را پاک می کند (عنوان مقاله ، توضیحات ، کلمات کلیدی و غیره). سپس فقط اطلاعات تماس و حق چاپ را از این الگوی اضافه می کند ، و همه موارد دیگر را خالی می کند. به طور کلی ، این گزینه مورد نظر شما نیست.
  2. اطلاعات اصلی را نگه میدارد:  این گزینه با جایگزین کردن ویژگی های مطابقت از الگوی ، اطلاعات و اطلاعات مربوط به حق چاپ را با جزئیات موجود در الگوی خود جایگزین می کند. همه موارد دیگر (عنوان مقاله ، توضیحات ، کلید واژه ها و غیره) بدون تغییر ( در صورتیکه  از قبل وارد شده باشند )خواهند ماند.
  3. ابرداده اصلی را نگه دارید ،  و تنها فیلد های خالی را از الگوی تهیه شده پر می کند : این گزینه مانند گزینه قبلی است  با این تفاوت که به جای جایگزین کردن اطلاعات تماس و حق چاپ کپی رایت ، هرگونه اطلاعاتی را که از قبل موجود است را نگه می دارد و فقط جزئیاتی را که خالی هستند را از قالب اضافه می کند. به عنوان مثال ، اگر URL وب سایت شما تنها ویژگی موجودی نبود ، فقط URL وب سایت شما را اضافه می کند. هر جزئیات موجود بدون تغییر باقی می ماند.
نحوه کنترل از راه دور کامپیوتر | ورود به کامپیوتر از راه دور
درج-متن-کپی-رایت-در-تصاویر-با-فتوشاپ3
ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

اگر می خواهید اطلاعات مخاطب و حق چاپ را به طور کامل جایگزین اطلاعات جدید از الگوی خود کنید ، گزینه دوم را انتخاب کنید. در غیر این صورت ، گزینه سوم را طوری انتخاب کنید که فقط جزئیات گمشده را پر کنیدبا انجام مراحل طی شده ، یک نماد حق چاپ (©) در کنار نام سند در برگه ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که اطلاعات اضافه شده است:

درج-متن-کپی-رایت-در-تصاویر-با-فتوشاپ6
ایجاد متن کپی رایت در فتوشاپ

مرحله ۱۰: تصویر خود را ذخیره کنید

حتی اگر ما اطلاعات تماس و حق چاپ خود را اضافه کرده باشیم، تا زمانی که تصویر را در Photoshop ذخیره نکنیم  درج حقوق کپی رایت ذخیره نمی شود. برای ذخیره آن ، به منوی File بروید و گزینه Save را کلیک و سپس محل نهایی تصویر خود را مشخص کرده و تایید نمایید.

 

 

کلیدواژه :
مدیر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها