مکس آموز

آموزش فتوشاپ | کار با لایه ها در فتوشاپ | نکاتی که باید بدانید

بدون شک یکی از مهم ترین بخش های برنامه قدرتمند photoshop مبحث لایه ها می باشد که دارای نقش محوری بوده و در صورت احاطه بر این بخش درک سایر بخش ها نیز آسانتر می شود. آشنایی کار با لایه ها در آغاز یادگیری این برنامه قدرتمند  بسیار ضروری بوده به همین دلیل در این مقاله تا حد امکان بصورت کامل به معرفی بخش های مختلف آن می پردازیم.پس اگه علاقه مند به یادگیری کار با لایه ها در فتوشاپ هستید تا انتهای این مقاله با مکس اموز همراه شوید.

نکاتی کلی در باره کار با لایه ها در فتو شاپ

 • با اضافه نمودن تصاویر به فتوشاپ برای هر تصویر یک لایه در قسمت Layersساخته می شود که کاملا مستقل از سایر لایه ها می باشد.
 • با باز نمودن تصاویر در فتوشاپ از مسیر File  open هر تصویر در یک سند جدید گشوده می شود که برای وارد کردن تصاویر جدید  در سند قدیمی تر می توان ابتدا وارد تب آن تصویر شد و سپس با انتخاب ابزار Move و کشیدن تصویر به داخل سند مورد نظر  اینکار را انجام داد.

نکته :در وراسی که هنگام درگ کردن تصویر دکمه Shift  را نگه داریم تصویر درگ شده در کانون سند مورد نظر ایجاد می گردد.

 • اگز دقت داشته باشید به اولین تصویر هر سند که قدیمی ترین آن نیز می باشد Backgrovnd گفته می شود دارای ویژگی های است که تنها به همین لایه اختصاص دارد که عبارتند از:
 1. همیشه در پایین دست سایر لایه ها قرار می گیرد و امکان جابه جایی این لایه وجود ندارد.
 2. در فضای کاری فتو شاپ نیز قابل جابه جایی نیست ودر صورتیکه آن را جا به جا کنیم با هشدار برنامه روبه رو میشویم.
 3. این لایه به صورت پیش فرض دارای قفلی است که تمام ویژگی های یاد شده بالا به خاطر آن می باشد با باز کردن قفل تمامی این محدودیت ها نیز از بین می روند.
 4. با دوبار کلیک چپ کردن روی لایه backgrovnd  پنجره ای گشوده می شود که می توان نام لایه را تغییر داد . توجه داشته باشید تغییر نام لایه به معنی باز کردن قفل و از میان رفتن ویژگی های یاد شده می باشد.

ویژگی opacity هنگام کار با لایه ها در فتو شاپ

این ویژگی میزان شفافیت هر لایه را مشخص می کند. باسوپیچ کردن به سمت چپ از میزان غلظت تصاویر کاسته شده و تصویر به صورت شیشه ای نمایان می گردد.لایه های زیرین در صورت وجود قابل رویت می شوند.

برای کنترل سریع تر opacity هر تصویر می توان با انتخاب آن تصویر یا لایه  با وارد کردن اعداد از روی کیبورد میزان opacity آن را نیز را کنترل نمود.به عنوان مثال عدد ۵ مساوی ۵۰ opacity می باشد.اما برای ۱۰۰ opacity از عدد-۰- استفاده می کنیم و برای -۰- opacity از دو بار وارد نمودن ۰ استفاده می کنیم.

نکته مهم:برای وارد نمودن عدد دقیق تر ی مانند ۵۲ می بایست این عدد را بدون فاصله زمانی انجام دهیم تا این اتفاق میسر گردد .در صورت فاصله میان وارد نمودن این اعداد ۵۰ و بعد ۲۰ وارد گردد .

نکته:در صورتی که ابزار های که خود دارای پارامتر opacity هستند برای تنظیم opacity لایه از عدد استفاده کنیم الویت با opacity این ابزار ها (نظیر Eraser –  brush )خواهند بود.

حذف لایه ها در کار با لایه ها در فتو شاپ

برای حذف لایه ها در فتوشاپ از روش های مختلفی می توان استفاده نموده که به شرح ذیل می باشند.

۱) انتخاب لایه و فشردن دکمه Delete از روی دکمه کیبورد و نهایتاً تایید آن .

۲) کلیک راست کردن روی نام لایه و انتخاب عنوان Delete layerd.

۳) درگ کردن لایه به سطل زباله موجود در پنل لایه ها  قسمت پایین و سمت راست لایه ها .

۴) انتخاب لایه وکلیک کردن روی همان سطل آشغال .

نکته: با خاموش  و روشن کردن چشمی هر لایه می توان آن را فعال ویا غیر فعال کرد.

محدود کردن هر لایه با ابزار LOCK هنگام کار با لایه ها در فتوشاپ

دارای حالت های مختلفی می باشدکه با فعال کردن قفل برای آن تمامی عملیات های کاربردی نظیر جابه جای و پاک کردن و…..برای آن لایه از بین می رود.

اگر سایر محدودیت ها را اعمال کنیم:نظیر محدودیت MOVE کردن همان محدودیت ایجاد می شود و سایر امکانات نظیر استفاده ازEraser برای آن ممکن خواهد بود.

همین کار را برای سایر بخش ها نظیر brosh هم می توانانجام داد.

کپی گرفتن از لایه ها هنگام کار با لایه ها در فتوشاپ

کپی گرفتن از لایه ها نیز به طرق مختلف ممکن می باشد که به شرح ذیل عنوان می گردند:

روش اول : انتخاب لایه و کلیک راست کردن و انتخاب گزینه Duplicatelayer میسر می شود.در صورت استفاده از این روش پنجره ای گشوده می شود که ابتدا باید نام را وارد نمود و سپس امکان تکثیر لایه جدید به چند روش فراهم خواهد بود که به شرح ذیل می باشد.

 •  حالت untitled که در همان سند جاری و تکثیر اتفاق می افتد .
 • حالت new که تکثیر در قالب سند جدید اتفاق می افتد.

روش دوم : انتخاب لایه و فشردن کلیدهای ترکیبیCtrl +j

روش سوم : انتخاب لایه مورد نظر و درگ کردن آن بر روی آیکون new layer در پاورقی ذپل لایه ها.

روش چهارم :می توان روی تصویر مورد نظر از قسمت پنل کاری فتوشاپ  آن را انتخاب نمود و در حالتی که ابزار move فعال باشد با پایین نگه داشتن Alt تصویر انتخاب شده را move کنیم تا کپی گرفته شود.

گروه بندی لایه ها در کار با لایه ها در فتوشاپ

گروه بندی لایه راه بسیار مناسبی برای دسته بندی لایه هایی هستند که نقش های شبیه به همی در پروژه کاری دارند. با این روش می توان تعداد زیاد لایه ها را به خوبی بهینه کرد تا فضای کار خلوت شود و هنگام کار با فتوشاپ حالت سردر گمی پیش نیاید که به روش های مختلفی انجام می شود که مشروح می گردد.

روش اول : دو یا چند لایه را انتخاب و کلیک راست کنید و گزینه Group from layers را انتخاب نمائید.گروه ایجاد شده به هم وابسته خواهند بود و عملکرد های نظیر opacity  – move و style layer و غیره بر روی تمامی تصاویر موجود در گروه اعمال می شود.

برای اعمال تغییرات بر روی یک تصویر از تصاویر گروپ شده تنها کافی است روی فلش کنار لایه گروپ کلیک کنید تا لایه ها تشکیل دهنده گروپ باز شوند .

برای خارج کردن تصویر خاصی از حالت گروپ می توان آن را به بیرون محوطه گروپ درگ کرد و بالعکس .

روش دوم : انتخاب دو یا چند تصویر و کلیک بر روی آیکون Group تا گروپ ساخته شود.

روش سوم : لایه ها را انتخاب کنید و آنها را روی آیکون مربوط به  group بکشید تا گروه ساخته شود.

حذف گروپ هنگام کار با لایه ها در فتوشاپ

۱) انتخاب گروپ وکلیک راست نمودن و انتخاب گزینه Delete Group در این حالت تمامی لایه ها ی موجود در گروپ حذف می گردند.

۲) انتخاب گروه مورد نظر و کلیک بر روی آیکون سطل آشغال واقع در زیر پنل لایه ها .

نکته:در صورت استفاده از این روش پنجره ای گشوده می شود که شما را نسبت به حذف گروه به همراه تمامی لایه ها موجود در آن ویا تنها حذف گروپ مختار خواهد نمود.

ادغام لایه ها هنگام کار با لایه ها در فتوشاپ

 1.  دویا چند لایه وکلیک راست نمائید و نهایتاً گزینه merge layers را کلیک نمائید تا آن را یه لایه ها یکی شوند را انتخاب کنید .
 2. همین کار را می توان با انتخاب لایه مورد نظر انجام دادو کلید ترکیبی Gtvl+Eرا بفشاریم.

دقت کنید گزینهmerge visible تمامی لایه های که چشمی آنها فعال باشد را یکی می کند و گزینه Fllatlen merge تمامی لایه های یک سند را یکی می کند.

این دستورات را می توان از سر برگ layer از لیست نوار  ابزار های افقی اصلی مشاهده نمود.

نشان گذاری لایه ها هنگام کار با لایه ها در فتوشاپ

خیلی وقت ها پیدا کردن یک لایه از میان لایه ها زیاد می تواند کلافه کننده باشد برای ساخت از این کار می توان لایه ها رو نشانه گذاری نمود که با کلیک راست کردن روی یک لایه خاص می توان برای آن یک رنگ از لیست باز شده و از میان لیست رنگ ها ، رنگ مورد نظر را  انتخاب نمود. رنگ انتخاب شده در قسمت چشمی لایه ها ظاهر می شود و جز مشخص نمودن آن لایه کار خاص دیگری نمی کند.با کلیک راست نمودن روی لایه مورد نظر و انتخاب گزینه nocolor می توان رنگ لایه رااز بین برد.

بزرگ کردن thombnail یا تصاویر کمکی لایه ها

۱)کلیک راست نمودن در فضای خالی لایه ها و انتخاب سایز های پیش فرض .

۲)کلیک برروی منوی تنظیمات لایه ها و انتخاب panel options از لیست امکانات آن و نهایتا سایز تصاویر مشخص می کنیم.

افزودن لایه جدید

۱)برای این کار روی آیکون new layer کلیک نموده تا لایه جدید ساخته شود دقت داشته باشید در این حالت لایه فاقد هر گونه رنگ یا اعمال  دیگری می باشد وبرای پر کردن آن  می توان از رنگ های background یاforgrovnd استفاده نمود تا کلید ترکیبی  shift+F5 ابزار Fill را فرا خوانی نمود که برای پر کردن رنگ لایه  امکانات متعددی را ارائه می کند .

برای پر کردن لایه جدید از لیست امکانات  Fill می توان از رنگ استفاده نمود ویا حتی از Pattern برای این کار استفاده نمود .

۲)از سر برگ layer روی گزینه new layer کلیک می کنیم تا لایه جدید ساخته شود.

ترکیب لایه ها :blending mods

بلندین گ مودها در ۶دسته مختلف تقسیم بندی شده اند.

حالت normal هیچ گونه تغییری در لایه جاری ایجاد نمی شود.و در نتیجه ترکیب لایه ای اتفاق  نمی افتند.

تمامی لایه ها به صورت پیش فرض به این بلندینگ مود مسلح هستند.ترکیب لایه ها در این حالت تنها با کاهش opacity اتفاق  می افتد حالت DISSOLVE=>در این حالت نیز ترکیب لایه ای تنها هنگامی واقع می شود که از میزان OPACITY یا Fill بکاهیم که در این صورت بر خلاف حالت normal که پیکسل ها از بین می روند و پیکسل های تصویر زیرین نمایش داده می شود.

پیدا کردن لایه ها با کمک فیلتر ها

هنگامی که پروژه کاری سنگین می شود ، طبیعتاً تعداد لایه ها بسیار زیاد می شود که در اینصورت پیدا نمودن لایه مورد نظر کمی سخت خواهد شد .یکی از راه کارهای مدیریت این مشکل استفاده از فیلتر های موجود در پنل لایه ها می باشد.

فیلتر های موجود در پنل لایه ها دارای دست بندی های مختلفی می باشد که با انتخاب هر دسته بندی فیلتر های زیر مجموعه آن نیز در صورت وجود ، فعال می گردند. بعنوان مثال اگه لایه مورد نظر شما از نوع text  می باشد می توان با انتخاب دسته بندی مخصوص آن ،به لیست لایه های که از نوع text هستند دسترسی خواهید داشت.

مدیر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها