مکس آموز

آموزش فتوشاپ | کار با ابزار pen | ترسیم اشکال وکتور

دوره آموزش جامع فتوشاپ

سطح مقدماتی تا حرفه ای
95000 تومان

ابزار pen یکی از مهم ترین ابزار های موجود در فتوشاپ است که وظیفه ترسیمات وکتوری که بر پایه محاسبات ریاضی ترسیم می شوند را بر عهده دارد که کاملاً از موضوعات  رستری است که بر پایه پیکسل های صورت می گیرند بوده و هر مقدار سایز آنها در  برنامه فتوشاپ بزرگتر شود مطلقاً کیفیت خود را از دست نمی دهند. از این رو ابزار  pen می تواند بسیار کارآمد باشد.

کار با ابزار pen

 • برای فعال کردن کار با ابزار pen از کلید p  از روی کیبورد استفاده می کنیم.
 • ترسیم با ابزار  pen به سه شکل ممکن خواهد بود که عبارتند از : path – shape – pixel
 • path  خطی ایجاد می کند که می تواند باز باشد یا خطی بسته مانند مربع.
 • shape سبب می شود تا نتیجه ترسیم ما به شکل اشکال هندسی و از نوع وکتوری انجام گیرد.
 • pixel  سبب ایجاد موضوعی پیکسلی خواهد شد.
 • برای ترسیم با ابزار pen کافی است تا در صحنه کلیک نماییم تا اولین پوینت یا نقطه ایجاد گردد.
 • با ترسیم نقطه بعدی ، خطی فاصله میان دو نقطه را پر می کند و با ترسیم نقاط بعدی ، خطوط بعدی نیز شکل می گیرند و به این ترتیب می توانید با ترسیم نقاط در مکان های مورد نظر ، شکل دلخواه را ترسیم کنید.
 • با اتصال پوینت های آغازین و پایانی ، شکل نهایی ساخته می شود و کلیک بعدی آغاز ترسیم بعدی خواهد بود.
 • در صورتی که بخواهیم خط بازی را ترسیم کنیم و آن را نبندیم با کلید esc از روی کیبورد ، کلیک بعدی ترسیم جدیدی را آغاز خواهد کرد.
 • برای بازگشت ترسیمات به عقب از کلید  backspace استفاده می کنیم.
 • دقت داشته باشید برای جابجایی اشکال ترسیم شده از نوع path نمی توان از ابزار move استفاده کرد بلکه می بایست این کار را با ابزار  path selection tool استفاده می کنیم که وظیفه  جابجایی ویرایش ترسیمات ابزار pen  را بر عهده دارد.
 • برای ویرایش اشکال ترسیم شده توسط  pen از ابزار direct selection tool استفاده می کنیم که کنترل کننده پوینت های اشکال pen  می باشد.

نکته قابل تامل: پس از ترسیم اشکال هندسی با ابزار  pen می بایست برای آن نقشی را تعیین کنیم و در صورتی که این نقش تعریف نشود و مثلاً تصویر را ذخیره نماییم این خطوط ایجاد شده در تصویر با وجود اینکه ایجاد شده اندنمایش داده نمیشوند.برای دیدن ترسیمات pen می توان به پنل path در کنار پنل لایه ها مراجعه کنید.

برای تعیین نقش این خطوط  در مقابل گزینه  make از سه حالت زیر استفاده می کنیم:

 1. selection :  این نقش محدوده انتخاب شده را به صورت حیطه انتخاب شده در می آورد و می توان پس از آن ، آن بخش از تصویر را ویرایش نمود. برای اعمال بخش های انتخاب شده با selection می بایست ابتدا یکی یا چند تا از ترسینات   ابزار pen  را انتخاب نماییم تا همان اشکال به حالت سلکشن در آیند.
 2. mask : این نقش محدوده ترسیم شده با ابزار  pen  را بصورت  mask  در می آورد.در این حالت نیازی به انتخاب ترسیمات  pen نیست و ماسک بر روی آنها در همان لحظه کلیک بر روی حالت mask اعمال می شود.
 3. shape: این گزینه در محدوده انتخاب شده را بصورت شکل توپر هندسی از نوع وکتور  در می آورد و در واقع شبیه حالتی است که ما ترسیم pen را با مود shape انجام داده باشیم. پس از تعیین نقش shape این عمل در لایه جدیدی ایجاد می گردد و قابلیت جابجایی با ابزار  move ممکن می گردد بر خلاف حالت  path که با ابزار  move  جابجایی صورت نمی گرفت.

با رجوع به پنل  path  می توان همواره به ترسیمات pen حتی پس از تعیین نقش برای آنها نیز دسترسی داشت و مجدداً از ان استفاده کرد.

تنظیمات نقش shape

پس از تعیین نقش  shape  برای ترسیمات pen می توان تنظیمات آن را از ابزار path selection tool استفاده کرد که در نوار افقی  این ابزار امکان پذیر خواهد بود.

 1. all layer/active layer : این گزینه مشخص می کند تغییرات بر روی لایه انتخاب شده اعمال کردد یا روی تمامی لایه ها.
 2. fill:  رنگ محدوده ترسیم شده را مشخص و پر می کند.
 3. stroke: روی محدوده ایجاد شده نوار خطی تک پیکسلی ایجاد می کند.
 4. این گزینه استایل stroke  را مدیریت می کند و سبب می شود ظاهر زیباتری به sroke ببخشیم.
 5. از این گزینه برای تعریف ضخامت stroke استفاده می شود.
 6. این گزینه میزان scale ترسیمات pen در محور افقی را مدیریت می کند.
 7.  این گزینه میزان scale ترسیمات pen در محور عمودرا مدیریت می کند.
 8. این گزینه هنگامیکه دو shape از ترسیمات pen روی هم قرار بگیرند را بر اساس الگوریتم های زیرین ترکیب ، کسر ، ترکیب فصل مشترک یا کسر فصل مشترک را انجام می دهد.
 9. این ابزار دو shape از ترسیمات pen را نسبت به یکدیگر  align می کند.
 10. این گزینه موقعیت لایه های ترسیمات pen را نسبت به هم تنظیم می کند و مشخص می کند با چه ترتیبی روی یکدیگر قرار گیرند.
 11. …………………………………………………………………………………………………….
 12. این ابزار لبه های ترسیمات  pen را نسبت به گرید های پیکسل صحنه تراز بندی می کند.
 13. با ابزار های این بخش می توان نوع خط ترسیمات pen را از نظر رنگ و ضخامت تنظیم نمایید.
 14. این گزینه روش ترسیمات کلاسیک فتوشاپ را فعال می کند.

ترسیم خطوط منحنی با ابزار pen

 • برای ترسیم خطوط منحنی به جای کلیک کردن این بار از روش کلیک و درگ بطور همزمان استفاده می کنیم.
 • برای ادامه ترسیمات به صورت منحنی مجدداً کلیک و درگ می کنیم تا ترسیمات ضمن ایجاد شدن دستک های کنترل کننده ، به همدیگر متصل نیز شوند.
 • برای کنترل بیشتر روی خطوط منحنی ، با ابزار direct selection too می توانیم پوینت ها  و دستک ها را را ویراش کنیم و کنترل بهتری روی اشکال ترسیم شده داشته باشیم.
 • بطور کلی دستک های ایجاد شده بر روی اشکال ابزار pen از نوع  beziar می باشد که که به اصطلاح بصورت الاکلنگی عمل می کند و تغیر یک طرف دستک ها بر روی طرف دیگر دستک نیز اثر کذار است.
 • برای تبدیل نقاط به  bezear corner که این وابستگی دستک ها را از بین می برد می توان از کلید  alt  استفاده نمود.کافی است در این حالت کلید alt  را نگه داریم و دستک را جابجا کنیم.که در این صورت تغییر هر کدام از دستک های ایجاد شده بر روی نقاط سبب تغییر طرف دیگر نشده و بصورت کاملاً مستقل عمل می کنند.
 • می توان در حین ترسیم اشکال با ابزار  pen و قبل از اینکه کلیک چپ را برای ترسیم دوباره رها کنیم ، alt را نگه داریم تا پوینت های از نوع bezear corner ایجاد گردد که نتیجه آن ترسیم خطوط شکسته می باشد.
 • اگر چنانچه بعد از ترسیم بخواهیم نوع پوینت ها را تغییر بدهیم می توانیم از ابزار convert point tool  استفاده کنیم.

نحوه کار با ابزار convert point tool

 • بعد از فعال سازی ابزار convert point tool  کافی است روی پوینت های از نوع bezear کلیک کنیم تا به پوینت های از نوع کرنر و گوشه دار تبدیل گردند. و در صورتیکه روی نقاط corner کلیک و درگ کنیم این پوینت ها به نقاط beziar  و منحنی تبدیل می شوند.با پایین نگه داشتن alt و درگ کردن دستک پوینت ها بصورت  bezear corner فعال می گردد.

جداسازی ترسیمات pen

هنگامیکه روی یک لایه  shape قرار داشته باشیم و shape دیگری ترسیم نماییم این دو shape در یک لایه قرار خواهند داشت و هنگام ترکیب یا کسر  shape ها از یکدیگر ممکن است مشکلاتی ایجاد گردد.برای ممانعت از این نقیصه می توان shape  های موجود در یک لایه را از یکدیگر جدا کنیم تا ترسیم جدا شده در یک لایه مجزا قرار داده شود.برای این کار می توان با انتخاب shape مورد نظر از کانواس فتوشاپ ، به مسیر layer – new -shape layer via cut  یا از کلید ترکیبی  ctrl + shaift+ j  استفاده نماییم.

ترکیب ترسیمات pen

اگر چنانچه بخواهیم با امکانات ابزار direct selection tool ترسیمات را با هم ترکیب کنیم می بایست ترسیمات pen در یک لایه قرار داشته باشند.برای این کار دو یا چند لایه shape را به حالت انتخاب درآورده و با کلیک راست کردن روی لایه ها گزینه merge shape را فعال می کنیم تا این ترکیب ایجاد گردد.

جابجایی بین ابزار های  pen

 • هنگتام کار با ابزار  pen می توان با نگه داشتن کلید ctr به ابزار direct selection tool سوییچ کرد و نقاط را جابجا کرد.
 • هنگتام کار با ابزار  pen می توان  با نگه داشتن کلیدهای ترکیبی ctrl + alt می توان یک shape یا  path را نتخاب و جابجا نمود.
مدیر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها